Wyszukiwarka Google

Doodle Google

Wyszukiwarka Google – jedno z najważniejszych narzędzi Internetowych. Pozwala znajdować wszelkie informację nie tylko z kraju ale i z całego świata. Globalne przedsięwzięcie o globalnym zasięgu i globalnym znaczeniu. Całkiem śmiało można powiedzieć, że niemalże monopolista wśród dostępnych wyszukiwarek.


Narzędzie jednocześnie genialne i bardzo proste. Strona startowa skromna, prawie zawsze taka sama. Właśnie to „prawie”.
Przez wiele lat nic się na stronie Googla nie zmieniało. To samo logo, ten sam układ funkcjonalności…aż do lata roku 1998. Wtedy to, założyciele najpopularniejszej dziś wyszukiwarki wrzucili na stronę grafikę pokazującą figurkę człowieka, jako informację, iż nikt nie odbiera telefonu w ich firmie, gdyż wszyscy są na Burning Man Festival ( tłum. Festiwal Płonącego Człowieka). Po raz kolejny zmodyfikowane logo Google zostało pokazane w 2000 r. z okazji rocznicy Zdobycia Bastylii. Jego twórcą był Dennis Hwang. Od tamtej pory Google regularnie zamieszcza Doodle (tłum.bazgroły) w okazji różnych świąt, rocznic, wydarzeń kulturalnych itd. Dennis wykonał już ponad 450 projektów graficznych wariacji na temat logo Google.

computer-1185626_640Zasada tworzenia grafik jest prosta: nie mogą być trywialne ale jednocześnie wyznanie (religia) jest tematem tabu. Dodatkowo pod każdym zmodyfikowanym logo Google, oprócz unikalnej grafiki, kryje się zawsze link, prowadzący do stron informujących o danym wydarzeniu.

W Polsce po raz pierwszy Doodle pojawiło się 15 lutego w „tłusty czwartek” 2007 roku. Część liter w nazwie wyszukiwarki zostało zamienionych w pączki – tradycyjny przysmak w naszym kraju.

Pomysłów na Doodle jest coraz więcej. Ostatnio bywa i tak, że coraz mniej przypominają charakterystyczne logo. Trudno się nawet doszukiwać liter.

Dla miłośników tych unikalnych grafik została stworzona specjalna strona, gdzie można obejrzeć dotychczasowe kreacje (www.google.com/intl/en/holidaylogos.html). Ponadto w narzędziu Google Calendar można ustawić sobie przypomnienie zapowiadające kolejne pojawianie sie rysunków.

W ostatnich latach organizowane są nawet konkursy na projekt „bazgrołów”. Efekty kreatywnych pomysłów można oglądać pod adresem http://www.google.com/intl/en/customlogos.html

Doodle jest świetnym sposobem na ocieplanie marki Google. Mogłoby się wydawać, że tak prestiżowa firma jest skostniałym molochem. Znalazła jednak sposób na pokazanie, iż ma poczucie humoru. Nie boi się zmienić swojego logo. Nie traci na tym a nawet więcej…zyskuje.

4 thoughts on “Doodle Google

  1. Uwielbiam te grafiki Google’a związane ze świętami, bo przynajmniej jestem na bieżąco z wydarzeniami. Czasem doczytuje o co chodzi w danej grafice. Co najważniejsze, uratowały mnie w dzień kobiet…

  2. Haha, mężczyźni, szkoda, że o urodzinach nie przypomni, co? 😉 Mi się bardzo podobała grafika na 200. rocznicę wydania baśni braci Grimm. Kocham te bajki i ta sowa w łóżku też była super!

  3. No, najlepsza była gierka z okazji Halloween. Szkoda, że ta gierka nie jest już nigdzie dostępna.

  4. Facebook próbuje za pomocą podobnej funkcjonalności aktywizować swoich użytkowników. Jak dla mnie słabo naśladuje wujka Google.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*