Pozycjonowanie

Google proponuje nowy sposób komunikacji – Google Wave

Czy zastanawialiście się kiedyś nad pojęciem komunikacji? Wikipedia definiuje to pojęcie jako proces wymiany informacji między jej uczestnikami. Zarówno rodzaj informacji jak i sposób jej przekazywania mogą przyjmować przeróżne postacie. Prawdopodobnie pierwszym komunikatem jaki zachował się do dzisiejszych czasów są malunki na ścianach jaskiń zamieszkiwanych przez ludzi pierwotnych. Na przestrzeni wieków proces komunikacji ewoluował.

Zaczęło się od informacji spisanej na kartce papieru i wrzuconej do skrzynki pocztowej. Później pojawiły się telegraf i telefon co pozwoliło na niemal natychmiastową komunikację na bardzo duże odległości. Rewolucją w rozwoju komunikacji było rozpowszechnienie internetu. Dziś każdy kto posiada szerokopasmowe łącze internetowe może w każdej chwili uruchomić telekonferencje z osobą z drugiego końca świata. Podczas ostatniego wieczoru wyborczego telewizja uraczyła nas nawet trójwymiarową transmisją obrazu na odległość. Podążając za zmianami jakie cały czas zachodzą w procesie komunikacji firma Google planuje uruchomić w tym roku nową usługę – Google Wave.

Google Wave został po raz pierwszy zaprezentowany na konferencji Google I/O w San Francisco. Aby w pełni zrozumieć na czym polega komunikacja za pomocą fali, musimy najpierw wiedzieć co to takiego jest ta fala. Na oficjalnej stronie produktu wave.google.com dowiemy się następujących informacji na temat fali:

  • Fala jest w równym stopniu dokumentem i konwersacją – ludzie mogą się ze sobą komunikować i pracować nad wspólnymi projektami przy użyciu sformatowanego tekstu, obrazów, filmów, map i innych.
  • Fala jest współdzielona – oznacza to, że każdy uczestnik fali może edytować elementy fali. Użytkownik ma również możliwość zobaczyć jak fala zmieniała się na przestrzeni czasu.
  • Fala „żyje” – transmisja odbywa się w czasie rzeczywistym, tak więc użytkownicy widzą zmiany natychmiast po ich wprowadzeniu.

Aplikacja będzie posiadać również takie udogodnienia jak podpowiedź kontekstowa czy poprawa pisowni. Dzięki wsparciu dla Google API będziemy także mogli umieścić nasze fale na innych stronach internetowych jako zagnieżdżone gadżety.

laptop-1459578_640

Jak na Google przystało nowa usługa będzie udostępniona także w postaci kodu źródłowego aby internauci mogli mieć swój wkład w rozwój aplikacji i dostosowywać ją do swoich potrzeb.

Jak widać najnowsza usługa od giganta z Mountain View to połączenie komunikatora internetowego, publicznego dokumentu, wideokonferencji i czego jeszcze dusza zapragnie. Takie podejście do procesu komunikacji może znacznie ułatwić i przyspieszyć wymianę informacji. Jako, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, można mniemać że wyszukiwarkowy monopolista uczynił krok w dobrym kierunku. Pozostaje pytanie, czy użytkownicy przekonają się do nowego sposobu komunikacji jakim będzie Google Wave. Jeśli chcesz otrzymać informację o oficjalnym oddaniu usługi do użytku internautów to wystarczy podać swój adres e-mail na stronie wave.google.com.

One thought on “Google proponuje nowy sposób komunikacji – Google Wave

  1. Niestety nie mieliśmy okazji spróbować jak funkcjonuje usługa, bo Google zamknęło ten projekt. Szkoda, bo świetnie się zapowiadał. Może do niego wrócą…ułatwiłoby trochę pracę na odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*