Linki witryn – rywalizacja o wyniki SERP w Google – część I

Internet niesie za sobą ogromny potencjał. Z punktu widzenia firmy jest to przede wszystkim potencjał reklamowo – promocyjny. Ponieważ rola wyszukiwarek w marketingu internetowym jest znacząca, dlatego potencjalni inwestorzy i inne osoby, zabiegają o to aby znaleźć się w pierwszych wynikach wyszukiwania (top 10). Działania skoncentrowane są głównie na wyszukiwarce Google, ponieważ już od kilku lat jest ona potentatem na rynku wyszukiwarek internetowych, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Według różnych prowadzonych badań i statystyk wysunięto wniosek, że na drugą stronę wyszukiwania wchodzi niewielka liczba użytkowników. Dlatego rywalizacja toczy się w zasadzie o zaistnienie w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania. Nie trudno więc domyśleć się, że im wyższa pozycja w SERP tym intensywniejsze działania promocyjne, a co za tym idzie silniejsza konkurencja. Kolejne zmiany w wyglądzie listy wyników wyszukiwania w Google jeszcze bardziej zaostrzają rywalizację. Sposobów zaistnienia na pierwszej stronie z wynikami wyszukiwania jest coraz więcej. Można założyć kampanię Adwords, dodać swoją witrynę do Google Maps czy też skorzystać z usług firmy zajmującej się pozycjonowaniem.

kindle-update-1560728_640

Niedawno po wpisaniu określonych fraz w wynikach wyszukiwania pojawiły się pewne zmiany. Przykładowo wpisując frazę: „apteka” niektóre ze stron wynikowych zawierają oprócz linku głównego, również klika mniejszych podlinków poziomych, występujących pod opisem. Nie wiadomo na jakiej zasadzie generowane są tego typu linki. W internecie pojawiają się różne tezy, które chwilę potem są obalane przez innych. Internauci sugerują różne koncepcje. Tego typu linki są generowane najczęściej dla pierwszych trzech pozycji, jednak nie jest to regułą. Niekiedy pojawiają się one tylko dla jednej strony. Prawdopodobnie można blokować tego typu linki w narzędziach dla webmastera – jednak bardziej cenna byłaby informacja jak dodawać tego typu podlinki do swoich witryn. Nie jest również wiadome jakie frazy generują takie wyniki wyszukiwania. Podobne wyniki uzyskuje się między innymi dla fraz: kwiaciarnia, biuro rachunkowe, pizzeria, usługi budowlane, sklep, remonty, kino, klub, pozycjonowanie, nieruchomości. Jak duża jest pula takich fraz, czy dotyczą one tylko działalności usługowych, na jakiej podstawie są generowane? Te pytania pozostawiam na razie bez odpowiedzi.

6 thoughts on “Linki witryn – rywalizacja o wyniki SERP w Google – część I

  1. Też zauważyłam te linki w przypadku restauracji i zastanawiałam się jak to zrobili. Mam nadzieję, że niebawem te informacje zostaną ujawnione. Gdyby ktoś z Was wiedział coś na ten temat, to byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  2. Myślę, że AdWords też ma duży wpływ na zwiększanie widoczności firmy w sieci. A niektórzy, widząc reklamę AdWords, i ta przechodzą do witryny nie z reklamy, a wpisując pełną nazwę w pasku przeglądarki.

  3. A czy wiecie coś na temat linków z portali społecznościowych? One mogą wspomóc pozycjonowanie?

  4. Social nie ma wpływu na linkowanie. Można tylko pozyskać jako taki ruch ze strony.

  5. Z tego co wiem, to profil w Google generuje linki follow, więc Patka to co piszesz nie jest 100% prawdą, ale faktycznie pozostałe portale społecznościowe już nie oddają mocy.
    Pomijając społecznościówki, w artykule jest mowa o linkach w wynikach wyszukiwania, które pojawiają się pod linkiem głównym. Ja tego nie wypatrzyłem, może Google to wycofało?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*