PozycjonowanieWyszukiwarka Google

Jak stworzyć własny model 3d w Google Earth?

Każdy, kto korzystał kiedykolwiek z Google Earth z pewnością zwrócił uwagę na trójwymiarowe modele budynków obecne głównie w większych miastach. Niektóre z nich robią naprawdę duże wrażenie a wszystkie pozwalają łatwiej odnaleźć się na wirtualnym globie. Żadne wirtualne miasto nie będzie wyglądać tak jak w rzeczywistości jeżeli nie umieścimy w nim wszystkich jego budowli. Prawdopodobnie dlatego internauci sami dodają modele do Google Earth aby mieszkańcy innych części kraju czy świata mogli podziwiać budowle z ich miasta. W tym artykule postaram się w prosty sposób opisać co należy zrobić, aby nasz model znalazł się w Google Earth.

Pierwszym krokiem będzie zaopatrzenie się w potrzebne narzędzia. Dwoma podstawowymi programami, z których będziemy korzystać będą Google Earth (earth.google.com) i Google SketchUp (sketchup.google.com). Należy pobrać oba darmowe programy ze strony podanej w nawiasie. Przydatnym narzędziem może się okazać Adobe Photoshop lub inny profesjonalny program graficzny, którego używa się do obróbki zdjęć. Z darmowych programów graficznych polecam program GIMP. Na stronie sketchup.google.com/3dwarehouse znajduje się kolekcja modeli 3d, na których warto się wzorować. W sieci znajdziemy również wiele poradników, które pomogą nam osiągnąć sukces. Przyda nam się również cyfrowy aparat fotograficzny aby sfotografować interesujący nas budynek.

blogging-336375_640

Przed rozpoczęciem modelowania należy zrobić zdjęcia budynku, którego model chcemy stworzyć. Jeśli budynek jest charakterystyczny a jego zdjęcia występują już w internecie to możemy je oczywiście wykorzystać. Polecam jednak wyjście z domu z aparatem w słoneczny dzień i zrobienie zdjęć samemu zgodnie z przysłowiem – „Jeśli chcesz aby coś było zrobione dobrze, to zrób to sam…”. Jeśli wykonamy zdjęcia samemu to satysfakcja z wykonanej pracy będzie większa, gdyż wszystkie elementy modelu będą wykonane przez nas samych. Robiąc zdjęcia należy pamiętać aby sfotografować budynek z każdej możliwej strony i skupić się na szczegółach. Sąsiednie budynki widoczne na zdjęciach pomogą nam umiejscowić nasz budynek na mapie.

Po zrobieniu zdjęć i zainstalowaniu wymaganych programów uruchamiamy Google Earth i znajdujemy interesujący nas budynek. Aby upewnić się, że orientacja budynku jest prawidłowa, wciskamy na klawiaturze klawisz R. Należy również sprawdzić w opcjach programu, czy opcja „Wzmocnienie wysokości” jest ustawiona na wartość 1 oraz że na mapie jest włączona warstwa Teren. Jeśli wszystkie założenia są spełnione to możemy zapisać widok w menu Plik->Zapisz->Zapisz Obraz.

Następnie uruchamiamy Google SketchUp (warto zapoznać się z krótkim tutorialem) i importujemy bieżący obraz z Google Earth używając do tego przycisku po prawej stronie lub z menu Narzędzia->Google Earth->Pobierz bieżący widok. Po wgraniu widoku z Google Earth do programu SketchUp należy odpowiednio ustawić osie przy pomocy narzędzie Osie. Przykład takiego ustawienia pokazano poniżej.

mockup-863469_640

Po umiejscowieniu naszego budynku na mapie możemy zacząć właściwe modelowanie. W tym celu wybieram zdjęcie budynku, na którym widać dobrze 2 jego ściany (zdjęcie narożnika) i importujemy je do SketchUp’a klikając menu Plik->Importuj…, wybierając zdjęcie i zaznaczając opcję „Użyj jako nowego dopasowanego zdjęcia” po prawej.

Teraz musimy tak ustawić perspektywę, aby osie pokrywały się z liniami widocznymi na zdjęciu. Na początku przenosimy żółty kwadrat do dolnego narożnika budynku widocznego na zdjęciu. Następnie przesuwając zielone i czerwone kwadraty tak ustawiamy czerwone i zielone przerywane linie aby pokrywały się z liniami na budynku. Gdy niebieska linia pokryje się z najbliższą krawędzią budynku a żółta linia horyzontu będzie ustawiono poziomo, to zdjęcie możemy uznać za dopasowane. Potwierdzamy dopasowanie zdjęcia klikając przycisk „Wykonano”.

Na tak przygotowanym zdjęciu możemy zacząć rysować krawędzie budynku. SketchUp sam rozpozna krawędzie budynku i tak wrysuje linie w model aby kąty proste zostały zachowane.

Po obrysowaniu krawędzi budynku dodajemy kolejne zdjęcie dopasowane aż do uzyskania bryły odpowiadającej modelowanemu budynkowi.

Kolejnym krokiem będzie dodanie tekstur do modelu. Możemy do tego wykorzystać tekstury z dopasowanych zdjęć (zaznaczając opcję „Rzutuj tekstury na zdjęcia”) lub dodać tekstury ręcznie (menu Plik->Eksportuj z zaznaczoną opcją „Użyj jako tekstury”).

search-1355847_640Po dodaniu tekstur należy upewnić się, że nasz budynek nie „tonie” ani nie unosi się nad terenem włączając opcje teren w SketchUp. Należy także pozbyć się wszystkich niepotrzebnych linii i tekstur których nie widać. Służy do tego opcja „Usuń nieużywane” którą znajdziemy w menu Okno->Informacje o modelu w zakładce Statystyki.

Po zakończeniu modelowania możemy nasz model wysłać do katalogu online. Służy do tego przycisk „Udostępnij model” po prawej stronie okna. Po wpisaniu wszystkich informacji możemy wysyłać model.

Należy pamiętać, że aby nasz model dostał się do Google Earth, musi spełniać następujące kryteria:

  • lokalizacja i skala modelu muszą być dokładne,
  • istotne szczegóły muszą być dobrze widoczne,
  • powinny zawierać możliwie najmniej elementów aby szybko się wyświetlać,
  • powinny w ciekawy sposób prezentować budynek.

Jeśli spełnimy powyższe warunki a nasz projekt spodoba się internautom to mamy dużą szansę, że będzie on cieszył miliony użytkowników Google Eatrh.

One thought on “Jak stworzyć własny model 3d w Google Earth?

  1. A zastanawiałam się kto to opracowuje i myślałam, że pracownicy Google. Jestem pod wrażeniem, że przypadkowym ludziom chce się uczestniczyć w tworzeniu tych modeli, żeby innym było łatwiej. Miło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*