PozycjonowanieWyszukiwarka Google

Szukasz kodu źródłowego? Poszukaj w Google Code Search!

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z programowaniem natrafił podczas pisania programu lub skryptu na problem, który wydawał się nie do przejścia. Wypluwający coraz to nowe błędy kompilator potrafi doprowadzić programistę do białej gorączki. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest zazwyczaj dokładne przestudiowanie definicji funkcji używanych w programie oraz analiza przykładowego (działającego) kodu. Z pomocą przychodzi jak zwykle wyszukiwarka Google i niezliczone zasoby sieci internet. Jak jednak w gąszczu stron internetowych znaleźć tą, która będzie zawierać potrzebne nam informacje? Najprościej skorzystać z wyszukiwarki kodu Google Code Search.

Wyszukiwarka Google Code Search dostępna pod adresem http://www.google.pl/codesearchpomaga szybko wyszukać definicje funkcji i przykłady kodu napisanego w wielu różnych językach programowania. Wyszukiwarka pozwala używać wyrażeń regularnych, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych zapytań. Wyniki wyszukiwania możemy ograniczyć do konkretnego języka, licencji czy nazwy pliku. Kod w wynikach jest wyświetlony w kontekście pakietu i strony internetowej, na której jest umieszczony, co ułatwia jego właściwą klasyfikację.

office-work-1149087_960_720

Google indeksuje każdy dostępny publicznie kod źródłowy nie wyłączając archiwów i repozytoriów. Wśród języków programowania w wyszukiwarce znajdziemy: ActionScript, Ada, AppleScript, ASP, Assembly, Autoconf, Automake, Awk, Basic/Visual Basic, Batch file, C, C++, C#, Caja, COBOL, ColdFusion, Configure script, CSS, D, Eiffel, Erlang, Fortran, Haskell, Inform, Java, JavaScript, JSP, Lex, Limbo, Lisp, LolCode, Lua, m4, Makefile, Maple, Mathematica, Matlab, Message catalog, Modula-2, Modula-3, Objective C, OCaml, Pascal/Delphi, Perl, PHP, Plain Old Documentation, Prolog, Python, R, REBOL, Ruby, SAS script, Scheme, Scilab, Shell, SGML, Smalltalk, SQL, Standard ML, SVG, Tcl, TeX/LaTeX, Texinfo, Troff, Verilog, VHDL, Vim script, XSLT, XUL, Yacc. Widzimy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli szukanego przez nas języka nie ma na liście to i tak warto spróbować go wyszukać, gdyż Google indeksuje każdy dostępny publicznie kod niezależnie od języka w jakim jest napisany.

Do ograniczania wyników wyszukiwania służy strona zaawansowanego wyszukiwanie kodu oraz operatory lang, license, package oraz file, które ograniczają wyniki odpowiednio według: języka, licencji, paczki oraz pliku. Operatory możemy oczywiście dowolnie łączyć ze sobą.

Wyszukiwarka kodu Google Code Search to narzędzie przydatne głównie dla programistów, jednak każdy może z niego korzystać, gdyż nie różni się wiele od znanej nam wszystkim wyszukiwarki. Kto wie, kiedy Tobie przyjdzie napisać parę linijek kodu?

3 thoughts on “Szukasz kodu źródłowego? Poszukaj w Google Code Search!

  1. Mega narzędzie, poważnie. Co prawda i tak trzeba podczas jego użytkowania ruszać głową, jak chyba we wszystkich narzędziach google, ale i tak bardzo ułatwia i ją skraca. Mniej się człowiek denerwuje…

  2. Ja dalej nie wiem, jak z tego korzystać. Możecie napisać jakąś instrukcję?

  3. Najlepiej poszukaj czegoś w supporcie Googlowskim. Myślę, że tam powinieneś coś znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*